autor: Radosław Lewandowski

Tetralogia Wikingowie, czyli skandynawska Gra o tron

Cztery tomy sagi o wikingach to podróż nie tylko czasie, ale i po kontynentach średniowiecznego świata. Akcja rozgrywa się w krajach skandynawskich, na terenach dzisiejszej Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Polski, Ukrainy, Rosji, Turcji i krajów Ameryki Północnej.

Autor celowo pominął pozostałe państwa północnej Europy, gdzie obecność wikingów została wyczerpująco przedstawiona w powieściach pisarzy anglojęzycznych. Dzięki temu jednak Czytelnik pozna nieco mniej znane fakty z dziejów średniowiecznych Skandynawów, wpisane barwnie w konwencję awanturniczo-przygodową tej serii.

WYPRAWY PEŁNE PRZYGÓD I NIEBEZPIECZEŃSTW

Napisana żywym, wartkim językiem historia pozwala Czytelnikowi poczuć się uczestnikiem, a nie tylko obserwatorem wydarzeń: ruszyć na wyprawę, spotkać się z bogami, kochać po raz pierwszy, spiskować, toczyć wraz z kamratami lądowe i morskie bitwy. Więcej, udaje się spojrzeć na świat rosnącego w siłę chrześcijaństwa, prężącego muskuły islamu czy kochających równowagę północnoamerykańskich Indian oczyma młodego wikinga, dla którego Odyn i Walhalla były dotąd wszystkim.

  INSPIRACJE

  Nie sposób wymienić wszystkich inspiracji, a nawet niemożliwe jest, by to zrobić. Niebagatelną rolę podczas pisania powieści o wikingach odegrała pochłonięta w młodości przez autora powieść „Rudy Orm” Fransa Gunnara Bengtssona. Podobnie jak seria „Czarne okręty”, której autorem jest Joe Alex (pseudonim Macieja Słomczyńskiego). To cykl, którego akcja toczy się w okresie antycznym, jednak urzeka rozmach i można go odnaleźć w

  tetralogii. Ważne znaczenie miała też legenda o polskiej księżniczce, siostrze Bolesława Chrobrego – Sygrydzie Storråddzie, zwanej Świętosławą, która na kartach sagi została matką jednego z głównych bohaterów.

  DLACZEGO WARTO SIĘGNĄĆ PO SERIĘ WIKINGOWIE?

  •  Niebanalne połączenie starannie dobranych faktów historycznych z fikcją literacką
  •  Wydarzenia osadzone w gruntownie zarysowanym kontekście historyczno-geograficznym
  • Akcja toczy się na terenach od mroźnych regionów Skandynawii i Labradoru po spalone słońcem ziemie Półwyspu Iberyjskiego i Bizancjum
  • Liczne nawiązania mitologii nordyckiej, bogactwo opisów miejsc i zdarzeń
  • Krwawe bitwy oraz trzymające w napięciu pojedynki (również charakterologiczne)
  • Spektakularne ucieczki oraz pościgi
  • Niespodziewane sojusze, intrygi i zdrady
  • Kopalnia wiedzy na temat życia, religii, kultury i obyczajów średniowiecznych wikingów
  • Surowy, nordycki klimat zaprawiony szczyptą dowcipu
  • Płynnie prowadzona fabuła niczym relacja bieżących wydarzeń
  • Zaskakujące, wzbudzające ciekawość zwroty akcji
  • Wyraziści, realni, zróżnicowani charakterologicznie bohaterowie

   

  OPINIE 

   

  Wikingowie to powieść wciągająca od pierwszej strony do ostatniej. Uwielbiam skandynawskie książki, komiks Thorgal, ale takiej książki jeszcze nie czytałam. Autor jest Polakiem, a wydaje się jakby to pisał rodowity Szwed. Świetne jest połączenie historii z fikcją literacką. Poznajemy obyczaje wikingów, a także rycerzy średniowiecznych, których nota bene też jestem fanką. Ilość poruszanych wątków jest ogromna, można by nimi rozdzielić kilka książek.

  lubimyczytac.pl

  Niesamowita kreacja postaci, nadanie im cech, które niemal od pierwszego „spotkania” budzą w nas ciekawość lub odrazę – to jedna z tych rzeczy, które bardzo spodobały mi się w książce. Autor w taki sposób operuje opisami cechującymi lud Skandynawski, jakby był jednym z nich, jakby był tam, tuż obok i jako naoczny świadek zdawał Ci z tego relację. Jest też obiektywny, pokazuje wikingów na wielu płaszczyznach, wymieniając ich zarówno dobre, jak i złe cechy, podkreślając ich wierzenia, przywiązanie do tradycji, ciekawość świata, walkę o honor.

  matkawygodna.pl

  Na niewątpliwą pochwałę zasługuje nie tylko sposób konstruowania przez Lewandowskiego fabuły, ale przede wszystkim sposób prowadzenia narracji. Każdy z bohaterów jest inny i do końca właściwie nie można go poznać. Choć wydaje się, że wszystko zostaje powiedziane, to jednak dalsze wydarzenia potrafią zaskoczyć.
  Wartością dodaną opowieści jest fakt, że pomimo iż jest fikcją literacką, to jednak pewne perypetie jej bohaterów (oraz czasami oni sami) są oparte na prawdziwych wydarzeniach i osobach. Taki zabieg mocno podnosi realizm narracji, co również przekłada się na pozytywny odbiór przez czytelnika.

   historykon.pl

   

  FRAGMENTY TETRALOGII

   

  PONAD 40 000 DOTYCHCZAS SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY KSIĄŻEK!

   

  DLA KOGO?

  Dla miłośniczek i miłośników historii – „Wikingowie” Radosława Lewandowskiego będą cennym eksponatem w bibliotece pasjonata historii. Ostatni rozdział każdego tomu zawiera zaskakujące fakty, które udało się zgromadzić autorowi w trakcie pisania dzieła.

  Dla fanek i fanów mitologii nordyckiej – Czytelnik może zanurzyć się w świat prastarych bogów i potężnych wojowników.

  Dla wielbicielek i wielbicieli serialu „Wikingowie” – tetralogia będzie wspaniałym uzupełnieniem historii o wojownikach z dalekiej Północy. Można w niej odnaleźć ulubionych bohaterów, ale w nieco innych, historycznych szatach.

  Gotowi na wyprawę w nieprzebyte lasy Labradoru? Na miłość silniejszą niż śmierć? Na zemstę gorętszą od wnętrza czynnego wulkanu? 

  Topory w dłoń!

  Powieść wciągająca i trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony

   

  WYWIADY Z AUTOREM 

   

   

  CYTATY

  POWIEŚCI W OBRAZACH AI

   

  FAQ

  „Wikingowie. Wilcze dziedzictwo”, „Wikingowie. Najeźdźcy z Północy”, „Wikingowie. Topory i sejmitary”, „Wikingowie. Kraina Proroka”. Choć w każdym tomie autor nakreśla wcześniejsze przygody, to pełne rozwinięcie znajduje się właśnie w powieściach. Poza tym tetralogia opisuje drogę przez życie głównych bohaterów, którzy w jej trakcie dorastają – o ile Norny uprzędły dla nich dłuższe nici – na skutek zetknięcia z obcymi kulturami i inaczej patrzą na świat.

  Z założenia 4 tom serii, tj. „Wikingowie. Kraina Proroka” kończy serię. Być może powstanie kontynuacja, o co proszą Czytelnicy. Aktualnie nie ma jednak takich planów.

  Po powieści może sięgnąć także starsza młodzież. Nie jest to jednak saga pisana z myślą o bardzo młodym czytelniku, ponieważ w książkach nie brakuje zarówno wydarzeń o okrutnym zabarwieniu, jak i scen seksu – prawdziwe życie w średniowiecznych realiach.

  Tak, w Księgarni Autorskiej można zamawiać zarówno zestawy zawierający 4 tomy powieści, jak i każdy z tomów osobno. Książki są dostępne w wersji papierowej, a także elektronicznej w formatach epub oraz mobi.

  Tak. Każda książka kupiona za pośrednictwem Księgarni Autorskiej: https://radeklewandowski.pl/ jest opatrzona autografem autora.

  Aktualnie nie ma możliwości, aby za pośrednictwem sklepu internetowego zamówić książki z wysyłką bezpośrednio za granicę. Warto jednak skontaktować się z autorem, wysyłając wiadomość na adres: radeklew@poczta.onet.pl, by omówić inne sposoby organizacji i dostarczenia powieści poza granice Polski.

  Ta strona używa plików cookies, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz, konfigurując ustawienia przeglądarki. Akceptuj