Protestantyzm – lampa w ciemności

autor: Anna Bruchal

Protestantyzm, ukształtowany przez sprzeciw Marcina Lutra, oparty na wierze Jana Husa i  Jana Wiklifa, przetrwała do dziś. Sprzeciw wobec papieża i błędów kościoła rzymskiego oraz wiele innych ukształtowały religię, która mimo podziału na mniejsze wyznania  jest jedną wśród grona największych religii świata.

Protestantyzm wzięty z powietrza

Protestantyzm został poruszony w  wywiadzie internetowym jednego z publicystów, zwolennika kościoła rzymskiego, który powiedział, że do reformacji doszło, ponieważ pojawili się jacyś protestanci.  Niestety dla tego Pana protestanci nie wzięli się z powietrza. Często kościół katolicki zapomina, że duchowni protestanccy mają również swoje korzenie w kościele rzymskim.  Przykładem oddanego katolicyzmowi może być Marcin Luter. Zgorszony tym, co wyrabia papież i jego zwolennicy, zbuntował się i dopiero wtedy stał się protestantem.

Prekursorzy protestantyzmu

Znanymi postaciami, które w XVI wieku zapowiadały reformację, byli Jan Wiklif, żyjący w II połowie XIV wieku, a jego zwolennicy byli nazywali lollardami, czyli ubogimi kaznodziejami oraz Jan Hus, który po wielkiej zdradzie papieża (obiecywano mu bezpieczeństwo) został spalony w roku 1414 na soborze w Konstancji. Zwolennicy Jana Husa to husyci.

Grzechy papiestwa

Kościół Rzymskokatolicki przez wieki robił wiele, aby zatuszować grzechy średniowiecznego papiestwa. Ich pontyfikaty w dużej mierze chowały się ogromnym życiem erotycznym, sprzedażą stanowisk kościelnych, nepotyzmem, krwawą walką o władzę i wpływy czy rządzą bogactwa. Przed dość znanymi rządami Rodrigo Borgii, czyli papieża Aleksandra VI… Jego poprzednicy Jan XII, Jan XIII, Paweł II czy Sykstus IV też wcale nie byli lepsi.

Czasy pornokracji

Przypadały one na wiek X i nazywane są przez historyków czarnym stuleciem. To właśnie w tamtym okresie papiestwem zaczęły rządzić wpływowe kobiety. Jedną z najsławniejszych była Marozja. Tak, jak wcześniej jej matka, Teodora, Marozja uprawiała własną politykę. Wykorzystywała do tego wpływy głów kościoła jako ich kochanka. Miała ona również ogromny wpływ na wybór kolejnych papieży… Jak i na ich zgony.

Benedykt IX powrót na stanowisko

Ciekawym zjawiskiem był powrót i to kilkukrotny na tron Piotrowy Teofiliatta di Tuscula. Został on papieżem aż trzy razy, a nie posiadał nawet święceń kapłańskich.

„Benedykt IX popełniał czyny nie do opisania. Siłą panował nad Rzymem, miastem bezprawia, a życie jakie prowadził, rozwiązłe było niczym życie paszy. Gwałty i morderstwa, których dokonał jako papież były tak podłe i wstrętne, że nawet teraz przechodzą mnie ciarki, gdy tylko o nich pomyślę”.
Papież Wiktor III

Wielu biskupów z najbliższego otoczenia papieża nazwało jego rządy szczytem moralnego upodlenia.

Pamięć historii

Historia pamięta również Baltazara, który był piratem, bandytą, żołnierzem, najemnikiem i rozpustnikiem w jednej osobie. Za rządów Sykstusa IV nepotyzm osiągnął, niebywałą wręcz skalę. Papież Innocent VIII był zupełnym przeciwieństwem tłumaczenia swojego imienia. Nigdy nie wyparł się on swoich nieślubnych dzieci. Otwarcie się do nich przyznawał. Ochrzcił je, udzielił im ślubów oraz ustawił na dobrze opłacalnych stanowiskach. Przed nim żaden papież tego nie uczynił. Takich oto świętych grzeszników nosił kościół rzymski.

Bunt wśród duchownych

W związku z tym, że grzech trawił kościół od środka, wielu duchownych było oburzonych sytuacją. Podczas gdy niektórzy zadowoleni byli z działającej sprzedaży odpustów, nepotyzmu i rozpusty, nastał bunt, który na zawsze zmienił oblicze rzymskiego katolicyzmu. Pojawił się protest (stąd nazwa protestanci), który chciał wywołać zmiany.

Nowa rzeczywistość

Protest części duchownych oraz społeczeństwa polegał na:

  • Powrocie do Pisma Świętego – jako źródła wiary, stąd postulat Sola Scriptura.
  • Sprzeciw wobec różnych praktycznych nadużyć w kościele – tutaj dobrym przykładem są odpusty, traktowane jako intratne źródło dochodu. To właśnie one były impulsem, który Marcina Lutra zmusił do przybicia w Wittenberdze 95 tez reformacji kościoła.

Luter jednak nie był jedynym, który protestował, w tym samym czasie Ulryk Zwingli rozpoczął reformę kościoła w Zurychu.

Z protestu tego wyrosło wiele odłamów kościoła protestanckiego, które jednak mają jeden trzon:

  • Sola Scriptura – tylko Pismo.
  •  Soloa Fide – tylko wiara.
  • Sola Gratia – tylko łaska.
  • Sola Christus – tylko Chrystus.
  • Soli Deo Gloria – tylko Bogu Chwała.

Protestantyzm na świecie

Na świecie obecnie żyje około 800 milionów protestantów. Stanowi to około 40% wszystkich chrześcijan. Jest to religia zaraz na drugim miejscu po katolicyzmie. Trzeba wspomnieć, że protestantyzm jest najprężniej i najszybciej rozwijająca się gałęzią chrześcijaństwa. Każdego dnia przybywa około 57 tys. protestantów, w tym 37 tys. charyzmatycznych i 20 tys. klasycznych. Do nurtu protestanckiego nie zalicza się scjentystów i mormonów wyrosłych z opozycji do grup protestanckich.  Bardzo mocno dyskutowana jest również przynależność do protestantów adwentystów i kwakrów.


 

Może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookies, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz, konfigurując ustawienia przeglądarki. Akceptuj